بولینگ و بیلیارد

image_pdfimage_print
تاریخچه بیلیارد
در قرن پانزدهم خاندان سلطنتی فرانسه بازی را روی چمن و با گرز و گوی انجام می دادند. که بعداً در قرن نوزدهم شکل تغییر یافته آن روی میزی با چوب بلوط با پارچه سبز رنگ توسط لویس ایکس ارائه گردید که رنگ سبز پارچه تداعی رنگ چمن بود این بازی در ارتش بریتانیا طرفداران زیادی پیدا کرد و ژان رابرتس جی ار در اواخر دهه 1800 طی سفر به هند، استرالیا، زلاند نو، آفریقای جنوبی و آمریکا این بازی را که بیلیارد نامیده می شد گسترش داد. و در هند رابرتس كارخانه ساخت ميز بيليارد را به سرپرستي ماهاراجه جيپور كه خود بيليارد بازي          مي كرد تأسيس نمود و سربازان بريتانيا مستقر در هند نيز اين بازي را انجام مي دادند. لازم به ذکر است که در ایران ریشه نوین بازی به صورت دسته جمعی با اسب و چوب و گوی انجام می شد که چوگان نام داشت که بتدریج از اهمیت آن کاسته و به دست فراموشی سپرده شد.
نمونه اين بازي حاكي روي چمن است كه هم اكنون پاكستان عنوان مقام اولي آن را دارد به نوعي از بازي بيليارد نشأت مي گيرد.بنابراين شباهت زيادي بين بازي كه در فرانسه انجام مي گرفت و چوگان ايران وجود داشت كه بازي فرانسه تغيير يافت و از زمين به ميز تبديل شد. اما چوگان ايران به دست فراموشي سپرده شد و از نظر دقت و ظرافت بي شباهت به تيراندازي نيست و چه بسا خيلي مشكل تر از تير اندازي چون در هر دو رشته زدن هدف بسيار با اهميت است ولي در تيراندازي كافيست شما به يك تفنگ خوب مجهز باشيد ولي در بيليارد شما و چوبتان به همراه يك آرامش كامل بايد مانند يك تفنگ عمل نماييد.به هر حال بازي بيليارد يك رشته ورزشي مي باشد كه به صورت انفرادي يا گروهي انجام مي شود و بازيكن در طول چند گيم يا فريم از مسابقه بيش از 3 كيلومتر در اطراف ميز پياده روي مي كند و اين ورزش براي افراد كم تحرك بسيار مفيد مي باشد زيرا آنها را وادار مي سازد كه در يك فريم يا گيم مسابقه بيش از 600 متر در اطراف ميز پياده روي كنند و در زدن كيوبال، بازيكن مجبور است دست مخالف را كشيده و روي ميز قرار دهد و در نتيجه عضلات گردن و پا و دست و بدن نيز كشيده مي شوند. اين بازي مانند شطرنج يك بازي فكري است كه به تمركز زياد نياز دارد و از اين رو براي تقويت حافظه و فكر ورزش مناسبي است. در اوايل قرن بيستم بازي بيليارد سازمان دهي شده و تشكيلات خاص خود را پيدا كرد. و در قالب يك فدراسيون به جامعه ورزش معرفي شد. و در اين راستا مسابقاتي در عرصه قهرماني جهاني ترتيب داده شد كه از اهميت بسياري برخوردارند.

به هر حال رشته بيليارد داراي فدراسيوني با قدمت 40 ساله مي باشد  و قرار است در آينده نزديك به عنوان يك رشته ورزشي به المپيك وارد مي شود و كنفدراسيون آسيا نيز با 28 عضو در حال حاضر فعاليت گسترده اي در سطح آسيا دارد و مقر آن در بنگلادش مي باشد.


کشورهایی که عضو فدراسیون عبارتند از : 

( عربستان صعودي، بحرين، كويت، چين، تايوان، اندونزي، مالزي، قطر، امارات، كره، بنگلادش، هنگ كنگ، هند، فيليپين، سوريه، اردن، نپال، مغولستان، سريلانكا، پاكستان، قزاقستان، ميانمار، چين، ماكائو، تايلند، سنگاپور، ژاپن، ايران ) درخواست عضويت ايران در سال 79 به فدراسيون بيليارد آسيااعلام و در سال 80 ايران به عضويت فدراسيون بيليارد آسيا درآمد. اسنوكر جزء مسابقات آسيايي بوده و در مسابقات آسيايي پوسان جزء رشته هاي اصلي و داراي 30 مدال در سه رنگ مي باشد.

به اشتراک گذاری