تکواندو

image_pdfimage_print

اريخچه تکواندو،فدراسیون جهانی و فدراسيون تکواندو جمهوری اسلامی ایران

تعریف و پیشینه تکواندو:
تکواندو نام هنری ورزشی و رزمی است که از نظر فیزیکی و جسمی بهترین و موثرترین روشهای دفاع از خود را با استفاده از دستها و پاها و بدون استفاده از هرگونه سلاح به علاقمندان و هنرجویان خود می آموزد و از نظر معنوی و روحی نیز به علاقمندان خود احترام و انضباط و بردباری و صبوری و ازدیاد حس مقاومت‌های منطقی در مقابل مصائب زندگی که حاصل آن انتخاب دقیق و صحیح راه زندگی با حس اعتماد به نفس می‌باشد را می آموزد.

تکواندو از سه کلمه ” ت ” به معنای پریدن وضربه زدن با پا و ” کوان” به معنای دفاع کردن و خرد کردن با دست و ” دو” به معنای راه و روش تشکیل شده است. سنگ نوشته ها و آثار تاریخی موجود، قدمت پیدایش تکواندو را به عهد باستان و جنوب شرق شبه جزیره کره‌ می رساند. وجود تندیس دو راهب بودایی در معبد «سوکورام» در شهر کیونگ جو کره‌جنوبی که در حال اجرای تکنیک ” کوم گانگ ماکی ” می‌باشد سند محکمی بر وجود هنرهای رزمی در آن زمان است.

در واقع تکواندو هنر رزمی مردم کره‌ میباشد که با تلاش و برنامه ریزی مثال زدنی به سرعت در جهان توسعه یافته و پس از تشکیل فدراسیون جهانی درسال 1973 تا امروز 208 کشور را در پنج قاره جهان به عضویت خود درآورده است. تکواندو بعد از برگزاری دو دوره مسابقات آزمایشی در المپیک 1988 در سئول و 1992 در بارسلون در بازیهای آسیایی المپیک 2000 سیدنی رسما به جمع رشته های ورزشی رسمی المپیک پیوست.

تاریخچه فدارسیون جهانی تکواندو

فدراسیون جهانی تکواندو در سال 1973 با حضور 35 نماینده از سراسر جهان در مقر ستاد کوکیوان واقع در شهر سئول تاسیس گردید و ” اون یانگ کیم” از کشور کره جنوبی به عنوان رییس این فدراسیون منصوب شد.
فدراسیون جهانی تکواندو در سال 1974 به عضویت انجمن فدراسیون های جهانی درآمد و تا سال 1980 تنها جلسات چهار اتحادیه آسیا، اروپا، آمریکا و آفریقا این فدراسیون برگزار می شد.
از سال 2005 به بعد اتحادیه تکواندو اقیانوسیه به عنوان پنجمین اتحادیه قاره ای عضو فدراسیون جهانی به رسمیت شناخته شد.
فدراسیون جهانی تکواندو از طرف کمیته بین المللی المپیک دراجلاس 1980مسکو به رسمیت شناخته شد و پس از آن، تکواندو در المپیک 1988 سئول کره جنوبی و 1992 بارسلون اسپانیا به عنوان ورزش نمایشی شرکت داده شد.

سال 1994 در صد و سومین اجلاس کمیته بین المللی المپیک، تکواندو رسما به عنوان یکی از رشته های المپیک 2000 سیدنی معرفی شد و یک سال بعد یعنی در سال 1995 نام فدراسیون جهانی تکواندو به عنوان یکی از فدراسیون های بین المللی عضو انجمن المپیک تابستانی ثبت گردید. تکواندو در المپیک های بعدی از جمله 2004 آتن، 2008 پکن، 2012 لندن، 2016 ریو حضور داشت و حضور بعدی آن در المپیک 2020 توکیو خواهد بود.

“اون یانگ کیم” ریاست فدراسیون جهانی تکواندو را از زمان تاسیس آن ( 1973) تا اوایل سال 2004 بر عهده داشت و پس از استعفای وی، “سان جائه پارک” نایب رییس وقت جانشین او شد اما چهار ماه بعد دکتر “چو” پس از برگزاری مجمع عمومی فدراسیون به عنوان رئیس این فدراسیون منصوب شد و تا کنون هدایت این فدراسیون را بر عهده دارد.

تاریخچه تکواندو در ایران

تکواندو در ایران و در قالب سبک هیانگ با تلاش و پيگيري مربيان و پيشگامان ورزش تكواندو از سال 1976 و با تشکیل انجمن تكواندو نيروهاي مسلح رسماً فعاليت خود را آغاز كرد.
از جمله اقدامات انجمن تكواندو نيروهاي مسلح (قبل از پیروزی انقلاب اسلامی) مي توان به موارد زير اشاره كرد:
شركت تيم تكواندو نيروي مخصوص (چتربازان) در دومين دوره مسابقات جهاني تكواندو در اكتبر 1975 و كسب اولين مدال برنز توسط حسين ربيع زاده در وزن چهارم‌، شركت تيم تكواندو نيروي مخصوص در مسابقات ملبورن استراليا (1977)، شركت اولين تيم ملي تكواندو ايران در سومين دوره مسابقات قهرمانی آسیا هنگ كنگ (1978) و كسب مقام سومي آسيا، شركت تيم ملي در دومین دوره مسابقات قهرمانی جهان در کره جنوبی.

در واقع رشد كمي و كيفي تكواندو در ايران در سالهاي پس از پیروزی انقلاب اسلامي به وقوع پيوسته است. در بين سالهاي 1357 تا 1363 فعاليت تكواندو در قالب يكي از سه انجمن عضو فدراسيون ورزشهاي رزمي به رياست محمد مهر آيين شكل گرفت و در سال 1363 فدراسيون تكواندو با تشكيلات مستقل به رياست سيد مصطفي صفوي تشكيل و پس از تكميل بافت اداري و تشكيلاتي، به منظور يكپارچگي در امر آموزش به سبک جدید پومسه از يكي از اساتيد كره‌جنوبی به نام “شين چال كانگ” دعوت بعمل آورده و نسبت به برگزاري دوره های آموزش مربيگري برای مربیان تکواندو کشور در سبک مذکور به طور رسمي اقدام کرد و این اقدام، خود سرمنشا تحولات فراوان در تکواندو کشور گردید.

استاد کانگ چندسال نيز هدایت تيمهاي ملي را بر عهده گرفت و اكنون به عنوان ریيس كميته فني فدراسيون با فدراسيون همكاري مي‌نمايد.
در دوران شكل گيري فدراسيون نوپاي تكواندو ايران و كميته هاي مختلف آن بود كه تکواندو با تلاش دست اندركاران، موفقيت هاي زيادي را در عرصه هاي مختلف به دست آورد و به مرور زمان به یکی از رشته های مدال آور کشور تبدیل گردید.

در عرصه مدیریت بر فدراسیون تکواندو تا پیش از سال 1379 برای تعیین رییس فدراسیون، شیوه خاصی پیش بینی نشده بود ولی از سال مذکور در این باره آیین نامه ویژه تنظیم و از آن پس و بر اساس آیین نامه مذکور روسای فدراسیون از طریق انتخابات مشخص می گردند.

در طول بیش از سه دهه فعالیت فدراسیون تکواندو روسای این فدراسیون از آغاز فعالیت تا کنون به شرح زیر بوده اند:

روسای فدراسیون تکواندو:

1.سید مصطفی صفوی از سال 1363 تا اواسط سال 1368

2.محمد قمي از اواسط سال 1369 تا 1373

3.سید مصطفی صفوی از سال 1373 تا 1375

4.مختار کلانتری از سال 1375 تا 1379

5.سید محمد پولادگر از سال 1379 تا کنون

همانگونه که پیشتر اشاره شد پس از تشکیل فدراسیون تکواندو ایران در سال 1363 به تبع تغییرات در تکواندو کره جنوبی به مرور زمان سبک هیانگ تبدیل به سبک پومسه امروزی شده است.
فدراسیون تکواندو ایران در سیر فعالیت های بیش از سه دهه اخیر خود با همكاري و بكارگيري اساتيد و صاحب نظران تکواندو كشور با برنامه ريزي هاي صحيح و مورد نياز و با استفاده ازامكانات و پشتيباني هاي سازمان تربيت بدني و وزارت ورزش و جوانان در زمينه اخذ مقام‌هاي قهرماني و نایب قهرماني جهان و مقام‌هاي کسب شده در ديگر ميادين بين المللي و همچنين تربيت مربيان و داوران بين المللي موفقیت های فراوانی را کسب و جايگاه ویژه ای را در تکواندو جهان بدست آورده است.

تكواندو درايران در حال حاضر يكي از بهترين ورزش‌هاي مورد نظر خانواده ها و اقشار مختلف جامعه گرديده و يكي از ورزش‌هاي طراز اول وزارت ورزش و جوانان چه از نظر اداري و تشكيلاتي و چه از نظر كسب مدال‌هاي رنگين در ميادين مهم المپیک، قهرماني جهاني – جام جهاني –بازیهای آسیایی- قهرمانی آسیا- تورنمنت هاي بين المللي دررده هاي سني نوجوانان – جوانان بزرگسالان می باشد و بدلیل کسب مقام های نخست و نايب قهرماني و رده‌بندي هاي تيمي در برنامه های گوناگون جهانی، مورد توجه خاص مسئولان ورزشي و مسئولان سياسي كشور قرار گرفته است.

آموزش تكواندو از بدو شروع در ايران تا به امروز مبتني بر آخرين اصول و سيستم جهاني بوده و در طول ساليان با استفاده ازتجارب بين المللي وكشوري هر ساله نسبت به بهبود روش‌هاي آموزشي تلاش نموده است و امروز شاهد آن هستيم كه آخرين متدهاي آموزشي اعم از مربيگري – داوري – مبارزه دركشور آموزش داده مي‌شود و فدراسيون به عنوان منبع رسمي و قانوني در كشور وهيات‌هاي استا‌ن‌ها به عنوان نمايندگان فدراسيون كليه امور اين رشته ورزش را تحت پوشش قرار داده اند و وجود همين قوانين ومقررات و رعايت و نظارت بر روند حركتي و اجرايي آن توسط مسئولان مربوطه حاصلش اخذ تجارب و اصلاح و بهبود روش‌ها مي‌باشد كه نتيجه آن پيروزي قهرمانان ارزشمند تيم هاي ملي در ميادين مسابقات مختلف و به اهتزاز درآوردن پرچم و ترنم سرود كشورمان در كليه ميادين مسابقات بين المللي مي‌باشيم. اين پيشرفت چنان مورد توجه كشورهاي ديگر قرار گرفته است كه اساتيدي ازكشورمان براي آموزش با درخواست رسمي فدراسيون‌هاي كشورهاي مختلف به آن كشورها اعزام گريده اند واز قهرمانان تيم‌هاي ملي كشور هم براي كسب تجربه دعوت به‌عمل مي‌آورند.

در حال حاضر تكواندو ايران به عنوان يكي از دو قدرت برتر جهان شناخته مي شود و انتخاب اين فدراسيون به عنوان فدراسيون نمونه كشور در سالهاي 1382 و 1384 و به عنوان فدراسيون برتر در سال 1383 و 1386 انتخاب گرديده است و به گواهی آمارهای موجود، تکواندو نسبت به سایر رشته ها بیشترین توسعه را در میان مردم ورزش دوست کشور داشته است.
از جمله از سوی سازمان تربیت بدنی و وزارت ورزش و جوانان فدراسيون تكواندو به عنوان فدراسيون برتر در سال 1385 انتخاب گردید واز سوی کمیته ملی المپیک و سازمان تربيت بدني در سال 1384، اخذ گواهينامه استاندارد ايزو(ISO 9001) توسط فدراسيون تكواندو براي اولين بار در بين فدراسيون هاي ورزشي، راه اندازي مسابقات ليگ از سال 1373 تاكنون و با قدمتي بیش از دو دهه به عنوان تنها كشوري در جهان است كه در رشته تكواندو داراي مسابقات ليگ مي باشد (در رده‌هاي مختلف سني در دو گروه آقايان و بانوان).

فدراسيون تكواندو در بخش علمي هم فعاليت گسترده‌اي داشته و از جمله مي توان به برگزاری دانشگاه جامع علمی کاربردی در مقطع كارداني در دانشگاه جامع علمي كاربردي و مجوز جهت مقطع كارشناسي دانشگاه جامع علمی کاربردی اشاره نمود افتتاح مرکز جهانی تکواندو در تاریخ نهم اردیبهشت ماه سال 1389 با امکانات (سالن تمرین، سالن بدنسازی ،رستوران، مهمانسرا)

رکوردهای تکواندو: 

* کسب مدال برنز توسط هادی ساعی در اولین حضور تکواندو ایران به صورت رسمی در بازیهای المپیک 2000 سیدنی

*نخستین سهمیه بانوان ورزشکارر ایرانی برای حضور در بازیهای المپیک پکن چین 2008توسط ساراخوش جمال فکری

*کسب مدال برنز توسط کیمیا علیزاده اولین بانوی مدال آور در مسابقات قهرمانی جهانی در سال 2015 روسیه

*کسب مدال برنز توسط پروانه محمد تقی پور تهرانی اولین بانوی مدال آور در بازیهای آسیایی 2002 بوسان

*کسب مدال برنز توسط حسین ربیع زاده اولین مدال آور مسابقات قهرمانی جهان در سال 1975 کره جنوبی

*کسب اولین مدال طلای مسابقات قهرمانی جهان توسط هادی ساعی و مجید افلاکی در سال 1999 ادمنتون کانادا

*کسب اولین مدال طلای مسابقات جام جهانی توسط مهدی بی باک در سال 1997 قاهره – مصر

* کسب عنوان قهرمانی برای اولین بار در مسابقات قهرمانی جهان سال 2011 کره جنوبی

*کسب عنوان قهرمانی برای اولین بار در بازیهای آسیایی در سال 2010 چین

* کسب نخستین مدال تاریخ ورزش ایران در المپیک توسط کیمیا علیزاده در بازیهای المپیک 2016

عناوین کسب شده فدراسیون از بدو تاسیس تا کنون:


بازیهای المپیک:

کسب 2مدال طلا ویک نقره و 4 برنز در بازیهای المپیک سال 2000 تا 2016


المپیک نوجوانان:

کسب 3 مدال طلا ، یک مدال نقره و یک مدال برنز


قهرمانی جهان:

مردان:قهرمانی (2 دوره ) نایب قهرمانی (6 دوره) سومی (یک دوره )


پومسه قهرمانی جهان:

مردان:نایب قهرمانی (4 دوره) سومی(یک دوره) چهارمی(2 دوره)


قهرمانی نوجوانان جهان:

مردان: قهرمانی (یک دوره )نایب قهرمانی (4 دوره) چهارمی (3 دوره )
زنان: قهرمانی(یک دوره) نایب قهرمانی (یک دوره)


قهرمانی نونهالان جهان:

مردان: قهرمانی(یک دوره ) نایب قهرمانی(یک دوره)
زنان:قهرمانی(2 دوره)


جام جهانی:

مردان: قهرمانی (2 دوره) نایب قهرمان(8) سومی(3 دوره)


بازیهای آسایی:

مردان:قهرمانی(2 دوره) نایب قهرمانی(4 دوره) سومی(یک دوره )


بازیهای آسیایی نوجوانان:

مردان: نایب قهرمانی (یک دوره)


قهرمانی آسیا:

مردان:قهرمانی (4 دوره) نایب قهرمانی(6 دوره) سومی(یک دوره) چهارمی (5 دوره )


پومسه قهرمانی آسیا:

مردان:قهرمانی(2 دوره) نایب قهرمانی(یک دوره) سومی(یک دوره)
زنان: قهرمانی (2 دوره) سومی (یک دوره )


قهرمانی نوجوانان آسیا:

مردان:نایب قهرمان(8 دوره)
زنان:قهرمانی(یک دوره) نایب قهرمانی(یک دوره) سومی(یک دوره)


پومسه قهرمانی نوجوانان آسیا:

مردان: قهرمانی (یک دوره) نایب قهرمانی (یک دوره)


قهرمانی نونهالان آسیا:

مردان:قهرمانی (یک دوره )
زنان:قهرمانی(یک دوره)


قهرمانی غرب آسیا:

مردان: قهرمانی(2 دوره)


پومسه قهرمانی غرب آسیا:

مردان: قهرمانی(یک دوره)


قهرمانی نوجوانان غرب آسیا:

مردان: قهرمانی(یک دوره)
زنان:قهرمانی(یک دوره)


پاراتکواندو جهان:

مردان: نایب قهرمان(یک دوره) سومی( 3 دوره)


پاراتکواندو آسیا:

مردان:قهرمان( 2 دوره)


ارتشهای جهان:

مردان: قهرمان(4 دوره)


باشگاهای آسیا:

مردان: قهرمانی(7 دوره)
زنان: قهرمانی ( یک دوره)

به اشتراک گذاری